Dieta białkowa


Dieta ketonowa może się czasami ukrywać także pod innymi nazwami. Określana jest również jako białkowa, proteinowa lub niskowęglowodanowa. To drugie określenie sugeruje jej główną zasadę, czyli zwiększone spożycie białka i odwrotnie: eliminację węglowodanów z diety.

Kiedy dieta białkowa jest idealna?

Dieta jest odpowiednia, jeśli chcesz szybko i skutecznie schudnąć, ale jednocześnie nie chcesz narażać swojego organizmu na brak niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Zjawisko to niestety bardzo często występuje przy dietach jednostronnych (np. gdy jesz tylko zupę spalającą tłuszcz, jajka czy cytrusy itd.). W przeciwieństwie do nich, jadłospis diety białkowej jest bogaty, urozmaicony i gwarantuje, że nadal będziesz cieszyć się dietą nawet po kilku tygodniach.

Jaka jest jej zasada?

Podstawowa idea diety białkowej jest prosta: dostatek białka wysokiej jakości oraz brak węglowodanów. Dieta zgodna z tą zasadą pomoże organizmowi rozpocząć proces zwany ketozą. W związku z tym, że organizm przestanie otrzymywać energię w postaci węglowodanów, które tak lubi magazynować na gorsze czasy, zacznie spalać to, co już „zaoszczędził”. Wreszcie pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej, z którą borykasz się od lat, a na którą ćwiczenia i inne diety nie działają. Dieta ta jest ukierunkowana wyłącznie na spalanie tłuszczu a przyjmowanie wystarczającej ilości białek zapobiega spadku masy mięśniowej.

Bycie w ketozie oznacza, że ​​twój organizm zacznie reagować na niedobór węglowodanów poprzez wytwarzanie z kwasów tłuszczowych tzw. ketonów. Nie musisz się obawiać stanu ketozy. Dla naszych przodków, którzy jedli głównie mięso, warzywa i tylko wyjątkowo zboża, był to właściwie naturalny stan. Organizm nie cierpi, a dzięki zróżnicowanemu jadłospisowi z którego wykluczono węglowodany, otrzymuje wszystkie składniki odżywcze.

Co znajdziesz w jadłospisie diety białkowej?

Przede wszystkim chude i mało tłuste mięso. Na przykład drób, ryby, królika lub wołowinę. Niskotłuszczowe produkty mleczne (ser, jogurt, twarożek) łącznie z dojrzewającymi serami. Następnie warzywa, które można spożywać podczas diety praktycznie bez ograniczeń. Ponadto, żywność bogata w białko ma jedną niekwestionowaną zaletę. Posiada niski lub średni indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​nasyci cię na długo i pomoże walczyć z apetytem na słodycze czy inne niezdrowe smakołyki. Nie zawsze można w 100% wyłączyć węglowodany z diety, niemniej jednak nie powinniśmy ich spożywać więcej niż 50 g dziennie. Nieodłącznym elementem diety jest prawidłowy reżim nawadniania. Najbardziej odpowiednia do picia jest czysta woda - uważaj na wszystkie słodzone napoje, w tym soki i wodę mineralną.

Czego natomiast nie ma w menu?

Jeśli naprawdę chcesz rozpocząć proces ketozy w organizmie, konieczne jest unikanie niektórych pokarmów bogatych w węglowodany, tłuszcze i cukry. Należą do nich ziemniaki, tłuste mięsa (takie jak wieprzowina, wędliny), potrawy smażone, słodycze, ciastka, ryż, makaron i inne dodatki. Nieodpowiednie są również słodkie owoce i niektóre warzywa, które mogą zawierać dużą ilość cukru.

Na co się przygotować?

W trakcie pierwszych dni od rozpoczęcia diety białkowej możesz się czuć się zmęczona. Powinno to jednak ustąpić w ciągu kilku dni, ponieważ procesowi ketozy towarzyszy przypływ energii, a nawet dobrego samopoczucia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że coś zaczęło się dziać z twoim ciałem. Uważaj jednak na błędy żywieniowe. Nawet najmniejsze odstępstwo da o sobie znać. Ketoza ustanie, a wraz z nią i utrata wagi. Dotarcie do punktu wyjścia zajmie znowu kilka dni.

Nie zawsze upilnujesz węglowodany

Łatwo powiedzieć, że twoje dzienne spożycie węglowodanów nie powinno przekraczać 50 g, ale jeśli nie jesteś ekspertem od żywienia, przestrzeganie tego limitu może być problemem. W przypadku niektórych produktów może ci nawet nie przyjść do głowy, że są nieodpowiednie dla diety. Należą do nich głównie niektóre warzywa o wyższej zawartości cukru (np. groszek, kukurydza czy marchew). Idealnym wyborem podczas stosowania diety białkowej, szczególnie w jej pierwszych etapach, jest sięgnięcie do wcześniej przygotowanego jadłospisu, który zagwarantuje, że zjesz tyle, ile masz i nie przekroczysz ilości węglowodanów.

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się i uzyskaj wiele korzyści:

Prezent urodzinowy - nie zapomnij wpisać swojej daty urodzenia

Zniżka na ponowny zakup

Przegląd wszystkich zamówień

Szybkie powtórzenie zamówienia

Nie musisz wypełniać swoich danych

Rejestracja

Opcje transportu

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč