Dieta bez cukru, czyli wszystko, co musisz wiedzieć aby zacząć

Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość i wiele innych. Na szczęście, większość ludzi zdaje już sobie sprawę z niebezpieczeństwa kryjącego się za tym słodkim „zabójcą”. Dlatego szukają alternatyw i zamienników, aby zmniejszyć spożycie cukru. Dieta bezcukrowa stała się w ostatnich latach fenomenem. Nie tylko dlatego, że skutecznie i szybko zmniejsza wagę, ale także dlatego, że przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Osoby, które przestają spożywać cukier zwracają uwagę na poprawę nastroju, mają więcej energii, lepszą cerę, lepszą morfologię krwi, mniej dolegliwości bólowych a ich ogólna zachorowalność spada.
 

Czym jest dieta bezcukrowa?

Dieta bezcukrowa, zwana również dietą niskowęglowodanową, białkową, ketogeniczną lub low carb dietą, polega na ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu z diety węglowodanów prostych i dodanego cukru. Zmniejszenie spożycia cukru może sprzyjać utracie wagi i znacznie zmniejszyć możliwość wystąpienia różnych chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu. Decydując się na dietę bezcukrową, warto zastąpić pokarmy zawierające cukier pokarmami o wyższej zawartości białka. Szeroką gamę tego typu posiłków znajdziesz na przykład na stronie dietetycznej KetoMix zawierającej olbrzymią ilość dań nadających się do diety bezcukrowej.

Dieta bez cukru, od czego zacząć?

Zmiana stylu życia w jeden dzień jest dość trudna. Dlatego o wiele lepiej rozpocząć dietę bezcukrową stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do zmian. Jednym z największych wyzwań przed jakimi stają ludzie stosujący tę dietę, jest ciągła ochota na niezdrowe smakołyki i cukier. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo rozpocząć dietę bezcukrową:

 • Po pierwsze, spróbuj zmniejszyć spożycie cukru, zamiast całkowicie go wyeliminować z diety. Pomoże ci to przystosować się do nowego stylu życia i paradoksalnie ograniczy apetyt na słodycze.
 • Twoja dieta może zawierać naturalne cukry, na przykład owoce, dzięki którym uzyskasz niezbędne składniki odżywcze i błonnik. Bądź jednak ostrożna, ponieważ niektóre owoce mogą zawierać wyższą ilość cukru, nieważne, że naturalnie występującego.
 • Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie i chcesz zjeść coś słodkiego, wybierz słodycze niskowęglowodanowe. Na rynku znajdziesz już szeroką gamę takich produktów jak herbatniki, czekoladki czy batoniki.
 • Upewnij się, że nie spożywasz cukrów, gdy jesteś wyczerpana, przygnębiona lub zestresowana. Pomoże ci to uniknąć tworzenia emocjonalnej więzi ze słodyczami.

 

Dieta ketogeniczna kontra dieta bezcukrowa

Jeśli chcesz zredukować cukry aby schudnąć, zalecamy pełne przejście na dietę i rozpoczęcie tak zwanej diety ketogenicznej. Nie chodzi już o stopniową redukcję, ale o ścisłą redukcję węglowodanów do około 50 gramów dziennie. Po dwóch do trzech dniach, organizm przechodzi w stan ketozy i zaczyna wykorzystywać ketony jako źródło energii zamiast węglowodanów, które wytwarza z własnych komórek tłuszczowych. Zaczynasz więc tracić na wadze. Przejście na ketozę może powodować krótkotrwałe nieprzyjemne objawy. Oczywiście różnią się one w zależności od osoby i zależą od ilości spożywanych cukrów. Dietę ketogeniczną należy zawsze wprowadzić po konsultacji z lekarzem. Oto lista możliwych objawów detoksykacji organizmu z cukru:

 • ból głowy,
 • lęk,
 • zawroty głowy,
 • mdłości,
 • zmęczenie,
 • problemy ze snem
 • problemy z koncentracją
 • chęć spożycia cukru i niezdrowego jedzenia.

Wypróbuj żywność o niskiej zawartości węglowodanów

Całkowite wyeliminowanie cukrów naturalnych i dodanych nie jest łatwe. Dlatego zawsze lepiej skonsultować się z ekspertem, który podpowie ci, czy dieta bezcukrowa jest dla ciebie odpowiednia. Co najważniejsze, ekspert pomoże ci dobrać pokarmy odpowiednie dla tego typu diety. Dieta „pod klucz“ o niskiej zawartości węglowodanów jest idealna dla początkujących. Na przykład dieta KetoMix, która zawiera kompleksową ofertę posiłków do wyboru podczas całego okresu trwania diety. KetoMix wraz z dietą, zapewnia również bezpłatne porady żywieniowe. Jeśli zapoznasz się z potrawami, które oferuje KetoMix, przekonasz się, że nie ma się czego bać. Miłośnicy słodyczy również będą zadowoleni, ponieważ skład produktów zawiera minimum węglowodanów oraz ma wystarczająco dużo witamin, minerałów i białek. Rozsmakować możesz się w ciastkach, napojach, oraz kosztować wina, makarony, naleśniki lub omlety. Zaletą tych dań jest to, że można z nich przygotować naprawdę smaczne przepisy, dzięki czemu poczujesz, że nie stosujesz się do żadnej diety. Inspirację znajdiesz w magazynie KetoMix, który oferuje przepisy na słodko i słono, odpowiednie dla każdego, kogo oczaruje dieta bezcukrowa. Pamiętaj, kiedy już wytrenujesz swoje kubki smakowe, twoje zachcianki na dodatkowe słodkie pokarmy już nigdy nie będą tak uporczywe.

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się i uzyskaj wiele korzyści:

Prezent urodzinowy - nie zapomnij wpisać swojej daty urodzenia

Zniżka na ponowny zakup

Przegląd wszystkich zamówień

Szybkie powtórzenie zamówienia

Nie musisz wypełniać swoich danych

Rejestracja

Opcje transportu

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč