Dieta proteinowa

Białkowa – proteinowa dieta (zwana również dietą ketonową) opiera się na wysokim spożyciu białka i jednoczesnym minimalnym spożyciu węglowodanów. Zasadą diety białkowej jest dostać się w ciągu 1-3 dni do stanu, w którym organizm zaczyna spalać własne tłuszcze. Poprzez eliminację węglowodanów i koncentrację na pokarmach białkowych dojdzie do rozpoczęcia w organizmie procesu zwanego ketozą. Tak zwane ciała ketonowe tłumią uczucie głodu.

Podstawową zasadą diety białkowej jest fakt, że w normalnie spożywanym pożywieniu znajdują się trzy składniki, które dostarczają nam energii. Są to węglowodany, tłuszcze i białka. Zapewniają nam wszystko, czego potrzebujemy do życia. Głównym źródłem energii w dzisiejszych pośpiesznych czasach są głównie węglowodany, których mamy w naszej diecie nadmiar.

Celem diety białkowej jest wyeliminowanie węglowodanów z diety i skupienie się na spożyciu wysokiej jakości protein (białek).  W ten sposób dochodzi do spalania energii zapasowej, którą zmagazynowaliśmy w ciele w postaci nieestetycznej oponki. Ponadto spożycie odpowiedniej ilości białka w trakcie odchudzania chroni masę mięśniową, ponieważ to właśnie białka są podstawowym budulcem mięśni. Gdyby doszło wyłącznie do redukcji węglowodanów, bez wzrostu ilości spożywanego białka, mogłoby dojść do spalania masy mięśniowej, a jest to zjawisko niepożądane przy każdym odchudzaniu.

proteinová dieta

Na pomysł spożywania zmniejszonej ilości węglowodanów wpadł w roku 1974 profesor George L. Blackburn z uniwersytetu Harvard, który badał metabolizm tłuszczów.


Na podstawie badań klinicznych zauważono zmniejszenie ilości i siły napadów padaczkowych nawet o 50%. Dieta jest zalecana zwłaszcza, jeśli pacjenci pediatryczni nie są podatni na leczenie kombinacją powszechnie stosowanych leków. Źródło: Opracowanie zostało opublikowane przez: dr med. Klara Brozova, dr med. Jan Hadac Ph.D., Oddział Neurologii Dziecięcej Szpitala Thomayera w Pradze


 

Co jeść przy diecie proteinowej

Chude mięso, sery, jajka, ryby i warzywa (uwaga na słodkie gatunki). Mięso powinno być głównie białe, np. z kurczaka, królika, indyka. Unikać należy tłustej wieprzowiny a o wędlinach na jakiś czas zupełnie zapomnieć. Jeśli chodzi o „dozwolone” warzywa, mogą to być np. brokuły, kalafior, cukinia, ogórek, szpinak, kapusta, bakłażan i wszelkiego rodzaju sałaty. Zalecana ilość warzyw na dzień to około 500 gramów, w postaci duszonej, gotowanej lub nawet surowej. Należy całkowicie wykluczyć ciastka, makaron, ziemniaki i inne dodatki.

Na początku trudno jest się zorientować, które pokarmy zawierają białko, a które węglowodany. Największym ryzykiem w diecie białkowej jest spożycie takiej ilości węglowodanów, dzięki której organizm nie dostanie się do stanu ketozy. Spożycie węglowodanów jest zatem zmniejszone, ale na tyle, aby organizm zaczął spalać własne tłuszcze. Posiłki białkowe Ketomix mogą pomóc początkującym spalać własne tłuszcze, a następnie stopniowo przejść na dietę niskowęglowodanową w kolejnych etapach diety.

Proteinowe posiłki KetoMix dodatkowo zawierają witaminy i substancje mineralne, których mogłoby brakować ciału w trakcie diety.

Do menu należy koniecznie włączyć dostateczną ilość niesłodzonych płynów, ponieważ normalnie są one w organizmie zatrzymywane w węglowodanach, Jako że węglowodany są w danej chwili ograniczane, konieczne jest zwiększenie reżimu picia. Idealna jest woda lub niesłodzona woda mineralna, która również dostarczy organizmowi potasu i sodu.

Potrawy z wysoką zawartością białka:

 • mięso kurze i indycze
 • wołowina i cielęcina
 • ryby
 • produkty mleczne
 • jaja

Czego nie jeść przy diecie proteinowej

Czego unikać stosując dietę białkową? Powinniśmy całkowicie wykluczyć dodatki takie jak ziemniaki, makaron, kuskus, zboża, pieczywo, ale także słodkie owoce, słodycze, przekąski i alkohol. Ilość węglowodanów, które można dziennie spożywać to wyłącznie 50 gramów. Większe ilości mogą zatrzymać proces ketozy i utraty wagi, w związku z czym cały proces trzeba by było zaczynać od początku. Nawet zwykła bułka może zatrzymać proces utraty wagi! Nie oznacza to, że jedząc bułkę przytyjesz, ale przestaniesz chudnąć. Może minąć kolejnych kilka dni, zanim ponownie dostaniesz się do procesu spalania.

Najczęstsze błędy przy diecie proteinowej

 • “okazjonalne” spożywanie pieczywa
 • niskie spożycie tłuszczu, tłuszcze wysokiej jakości - są potrzebne jako energia zamiast cukrów i węglowodanów.
 • dosładzanie niskowęglowodanowych potraw cukrem i słodzikami
 • niewystarczający reżim pitny
 • nieregularne posiłki
 • mało warzyw -są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego

Jak długo przestrzegać diety?

Czas trwania diety białkowej zależy od ilości kilogramów, które chcesz zrzucić. Czas, w którym jesz wyłącznie produkty białkowe i warzywa, nie powinien jednak przekraczać ośmiu tygodni bez konsultacji z dietetykiem lub innym specjalistą. Przejście na zwykłą dietę przebiega stopniowo i powinna występować tzw. faza stabilizacji, w celu uniknięcia efektu jojo. Oczywiście nadal konieczne jest przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia i co jakiś czas włączenie „białkowego dnia”.

Jak poznam, że jestem w ketozie

Ketoza pojawia się zwykle 2-4 dni po rozpoczęciu diety. Każde ciało reaguje inaczej. Aby sprawdzić, czy jesteś w ketozie możesz użyć pasków testowych używanych do badania moczu. Uwaga: im dłużej organizm jest w stanie ketozy, tym mniej ketonów wydala z moczem. Dlatego negatywny wynik testu niekoniecznie oznacza, że ​​nie jesteś w stanie ketozy. Najlepiej wykonać test w pierwszych dniach po rozpoczęciu diety.

To, czy jesteś w ketozie, możesz sprawdzić na kilka sposobów.

 • po początkowych dziwnych wrażeniach czujesz przypływ energii
 • czujesz ciągłe pragnienie, choć pijesz dość wody
 • częściej korzystasz z toalety

Rekomendacje na koniec

Stosując dietę białkową możesz swój jadłospis uzupełnić odpowiednią aktywnością fizyczną. Szczególnie polecane są lżejsze ćwiczenia, takie jak spacery, pływanie lub jazda na rowerze. Dieta białkowa to jasna droga do wymarzonej sylwetki, niemniej jeśli cierpisz na problemy zdrowotne związane z nerkami, wątrobą, sercem czy cukrzycą, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Możesz również zwrócić się do ekspertów KetoMix.

Upewnij się, że w twojej diecie nie brakuje soli potasu i magnezu.

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się i uzyskaj wiele korzyści:

Prezent urodzinowy - nie zapomnij wpisać swojej daty urodzenia

Zniżka na ponowny zakup

Przegląd wszystkich zamówień

Szybkie powtórzenie zamówienia

Nie musisz wypełniać swoich danych

Rejestracja

Opcje transportu

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč