Jak białko na śniadanie pomoże ci schudnąć

Białko jest absolutnie kluczowe w procesie utraty wagi. Zwiększenie ilości białka w diecie to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele badań wykazało, że wystarczająca ilość białka w diecie zmniejsza apetyt i chroni przed przejadaniem się. Jaka więc będzie nasza skuteczna wskazówka dotycząca odchudzania? Zjedz białko na śniadanie. Albo lepiej, zacznij dzień od śniadania bogatego w białko.
 

Jeść czy nie jeść śniadania?

Dawniej nie zalecano rozpoczynania dnia na czczo. Śniadanie miało status najważniejszego posiłku i pominięcie go oznaczało przybieranie na wadze. Od dawna nie jest to prawdą. Zjedzenie śniadania bądź jego pominięcie, nie ma prawie żadnego wpływu na twoją wagę. Mimo tego, istnieje kilka dobrych powodów, aby zacząć dzień od śniadania. Na przykład u dzieci w wieku szkolnym lub młodzież, może pomóc poprawić aktywność umysłową. Oczywiście dużo zależy od tego, co takie śniadanie zawiera. Miska przesłodzonych kuleczek zbożowych z mlekiem, prawdopodobnie w żaden sposób nie poruszy twojego mózgu. Odwrotny efekt może przynieść białko spożywane na śniadanie.

W skrócie

NIezależnie od tego czy spożywasz śniadania czy nie, nie mają one wpływu na na to czy schudniesz. Reguła ta nie obowiązuje, jeśli na śniadanie spożywasz białko.

Jak białko pomaga schudnąć?

Białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym. Organizm zużywa więcej kalorii do metabolizowania białka niż do spalania tłuszczu czy węglowodanów. Białko powoduje również, że czujesz się syta przez dłuższy okres czasu. Jedno badanie przeprowadzone na grupie kobiet potwierdziło, że zwiększenie spożycia białka z 15 do 30% całkowitego spożycia kalorii w ciągu dnia, pomogło zmniejszyć całkowitą dzienną konsumpcję kalorii o około 440 kalorii.

Inne badanie wykazało, że zwiększenie spożycia białka do 25% całkowitej ilości konsumowanych dziennie kalorii, zmniejszyło o połowę wieczorne i nocne „odwiedziny lodówki” i obsesyjne myśli o jedzeniu aż o 60%. Białko może ci również pomóc dłużej utrzymać nową wagę. Jeśli spożywasz wystarczającą ilość białka, nie dochodzi do utraty masy mięśniowej (pod warunkiem, czynnej aktywności fizycznej). Przy większej ilości mięśni zwiększa się podstawowy/bazowy metabolizm. Im wyższy podstawowy metabolizm, tym większe szanse na utrzymanie niższej wagi.

W skrócie

Zwiększenie ilości białka w diecie to bardzo skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pomaga również długofalowo utrzymać nową, niższą wagę.

Dzięki białku na śniadanie jesz mniej w ciągu dnia

Wiele badań sprawdza, w jaki sposób jedzenie białka na śniadanie wpływa na nawyki żywieniowe. Niektóre potwierdziły, że śniadanie bogate w białko zmniejsza głód i całkowite dzienne spożycie kalorii. Organizm trawi białko pomału, wywołując tym samym uczucie sytości na dłuższy czas. Dostateczna ilość białka w diecie zmniejsza chęć do jedzenia i przejadania się.

W skrócie

Śniadanie bogate w białko oznacza, że ​​automatycznie jesz mniej w ciągu dnia i łatwiej ci zmniejszyć spożycie kalorii. Proteiny zwiększają produkcję hormonów regulujących apetyt, co prowadzi do zmniejszenia uczucia głodu i chęci podjadania.

Białko potrafi rozruszać metabolizm

Przyspieszenie metabolizmu pomaga schudnąć, ponieważ spalasz więcej kalorii. Twoje ciało zużywa więcej kalorii do metabolizowania białka niż w przypadku  tłuszczów lub węglowodanów. W praktyce oznacza to, że spożywanie białka sprawia, iż spalasz więcej kalorii niż w trakcie spożywania tłuszczów czy węglowodanów. Zwiększone spożycie białka przyspiesza metabolizm łącznie o 80 do 100 kalorii dziennie.

Dieta o wyższej zawartości białka chroni również przed utratą mięśni, co jest bardzo istotne przy odchudzaniu. Im więcej masz tkanki mięśniowej, tym szybciej działa twój metabolizm i tym lepiej spalasz zapasy tłuszczu.

W skrócie

Większe spożycie białka może przyspieszyć metabolizm nawet o 100 kalorii dziennie. Pomaga również w utrzymaniu masy mięśniowej podczas odchudzania.

Białko na śniadanie: co należy jeść

Podsumowując, głównie jajka. Jajka są naprawdę bogate w składniki odżywcze i zawierają dużo białka. Innymi świetnymi źródłami białka na śniadanie mogą być ryby, owoce morza, mięso – zwłaszcza drób i produkty mleczne. Smaczne naleśniki białkowe to szybki wybór i obecnie dość popularne śniadanie.

Oto kilka konkretnych wskazówek, jak rozsmakować się w białku na śniadanie.

  • Jajecznica: z warzywami, przygotowana na kokosowym oleju lub oliwie z oliwek.
  • Omlet: z pieczarkami, naciowym selerem, głowiastą sałatą, cebulą i kolendrą.
  • Zapiekane tofu: z kapustą i serem wegańskim
  • Jogurt grecki: z kiełkami pszenicy, nasionami i jagodami.
  • Koktajl proteinowy: o smaku, który lubisz najbardziej.

W skrócie

Jajka w jakiejkolwiek postaci to świetne śniadanie bogate w białko. Jeśli się spieszysz, koktajle proteinowe będą dobrym wyborem.
 

Podsumowanie

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez śniadania i koniecznie musisz coś zjeść każdego ranka, przygotuj sobie posiłek bogaty w białko. Utrata wagi sprawi ci więcej przyjemności i przyniesie większy efekt. Białko zmniejsza uczucie głodu, dłużej utrzymuje uczucie sytości, pomaga utrzymać masę mięśniową oraz przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu zapobiega powstawaniu efektu jojo.

 

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się i uzyskaj wiele korzyści:

Prezent urodzinowy - nie zapomnij wpisać swojej daty urodzenia

Zniżka na ponowny zakup

Przegląd wszystkich zamówień

Szybkie powtórzenie zamówienia

Nie musisz wypełniać swoich danych

Rejestracja

Opcje transportu

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč